středa 11. května 2016

Vyškovská 50 - jedním dechem

Vyškovská 50 je terénní orientační závod dvojic na zhruba padesát kilometrů, kde závodníky čeká několik tajných disciplín. Na tento závod jsem se těšil už loni, ale nakonec dostala přednost Jesenická stovka. Letos jsem již neponechal nic náhodě a s týmem Moravských vrabců jsme se vydali prověřit naši jarní kondici. Roman s Martinem startovali jako Moravští vrabci a já s Denčou jsme vyrazili v přestrojení za Ztracené iluze.
                Scuka jsme si dali ve Vyškově už pro jistotu v pátek večer. Akorát tak v čas, abychom našli hospodu na poslední třetinu zápasu našich hokejistů s týmem Ruska. Prolezlí kouřem a posilněni pivkem si v tělocvičně chystáme místo na spaní a zběžně kontrolujeme věci na zítřek. Co tam asi bude za kontroly, co si máme vzít s sebou navíc?
                Ráno budíček v pět hodin a o půl šesté už rozprava k závodu. Já se budím celej polámanej  a nějak se během půlhodinky nedokážu pořádně probudit. Rychle snídám, hážu věci do batohu a ejhle. Část camelbacku jsem zapomněl doma. Denče pro změnu teče. Možná jsme měli včera té přípravě věnovat trochu víc pozornosti. Co už. Provizorně všechno řešíme pár minut před startem. Rychlé foto a je odstartováno. V popředí se usídlilo pár mužských týmů, které se nám pomalu vzdalují. My si běžíme svoje a zatím je to cajk, protože sluníčko nepálí a pylová smršť ještě spí. Pomalu necháváme většinu startovního pole za sebou a v poklidném tempu dobíháme čelo závodu na první kontrole. Zjišťuji, že dohledávání kontrol jen pomocí mapy 1:50 000 není úplně ideální, ale nějak se s tím budeme muset poprat. Kontrolu zvládáme s mínusovýma minutama. Na každé kontrole se dá nabrat až 30 bonusových minut, nebo naopak 30 minut zdržení. Běží se nám fajn, můžeme si po cestě i povídat. Občas si zpestříme běh mimo turistické značky a díky tomu máme i pár šrámů od trnů. Malý bonus, viděli jsme celou kančí rodinku. Časem se na nás dotáhne jedna mixová dvojice, ale po Denčině excelentní střelbě z luku volíme každý jinou cestu a my se dostáváme opět do popředí. Sluníčko už začíná pálit, ale nás víc trápí pylová sezóna.  Parťačce se dýchá hůř a hůř, prostě alergie je potvora. Sem tam uděláme navigační botu, ale to k závodu patří. Opět se potkáváme s jiným mixem, který běží docela svěže, tak s ním chvíli závodíme. Nakonec díky mé chybě v mapě nás předbíhá. Až později si uvědomuji, že to byli ti z kratší trasy. Skautskou klubovnu jsme napoprvé úplně netrefili, tady mají výhodu domácí. První pomoc byla pro mne jen formalita a pro Denču byla formalita  slackline. Než jsem těžce nacvičil prvních pět kroků, Denča prošla celou lajnu a bylo hotovo. V cíli jsme o třičtvrtě na dvě a dobíháme celkově asi jako 5. tým.
                Následuje návrat do reality, vyřešit lehkou dehydrataci, smýt prach a něco pojíst. Další závodníci se pomalu trousí do cíle. A zatímco Martin s Denisou musí už do Olomouce, my s Romanem budeme čekat do večera na vyhlášení. Dlouhou chvíli si krátíme klábosením se „soupeři“, koukáním na filmy, večerním rautem a koncertem kapely Maggots. Nakonec vyhlašování začíná až chvíli před desátou. To už jsou všichni v cíli a znatelně se ochladilo. Nejdříve vyhlašují třicetikilometrovou trať a pak přicházíme na řadu my. Doufám, že uhájíme první místo v mixech. O to je větší překvapení, když lezu na pódium za druhé místo v celkovém pořadí. Roman s Martinem jsou první! Takový úvod Moravských vrabců jsme nečekali. Když volám Denise, co se nám povedlo, nechápe.

                Před skauty z Vyškova klobouk dolů. Dokázali připravit moc pěkný závod, na který se budu rád vracet. Doufám, že jim nadšení vydrží.
                                                                  
VÝSLEDKY

Žádné komentáře:

Okomentovat